پیش بینی ارتباط بانکها و تجار اروپایی با ایران در صورت پیروزی کلینتون

رویترز آینده ارتباط بانک ها و سرمایه گذاران اروپایی با ایران را در صورت پیروزی کلینتون و همراه با اعلام یک شرط پیش بینی کرد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، تجار اروپایی پس از یک سال ناامیدی امیدوارند پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات هفته آینده آمریکا به از میان برداشتن موانعی که مانع از سرمایه گذاری های قابل توجه شرکت های غربی در ایران از زمان لغو تحریم ها شده، کمک کند.

هرچند هیچ کس در اروپا پیش بینی نمی کند که در صورت پیروزی کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موجی از قراردادهای جدید با ایران بسته شود، اما پیروزی نامزد دموکرات ها موجب برطرف شدن برخی از ابهامات سیاسی در مورد توافق سال گذشته بین ایران و قدرت های جهانی خواهد شد.

گروه های تجاری می گویند، پیروزی کلینتون می تواند به ورود فعالانه تر غربی ها به بازار ایران در سال ۲۰۱۷ و به ویژه نیمه دوم سال آینده کمک کند، به شرطی که پس از پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات آمریکا، حسن روحانی نیز در ایران برای دومین دور رئیس جمهور این کشور شود.

متیو اتورنیو، مشاور شرکت های فرانسوی در بازار ایران و عضو موسسه ام ای دی ای اف اینترنشنال در این باره گفت: اگر کلینتون و روحانی پیروز شوند، ما پنجره ای سیاسی از فرصت ها را خواهیم داشت که بسیار بزرگتر از ان چیزی است که اکنون داریم.این آن چیزی است که بانک ها و شرکت های اروپایی منتظرش هستند.

در ماه ژانویه، زمانی که آمریکا و اروپا تحریم های هسته ای ایران را لغو کردند، ذوق زدگی در جامعه تجاری اروپا ملموس بود.

ایران با جمعیتی ۷۸ میلیون نفری و تولید سالانه ای بیش از تایلند، بزرگترین اقتصادی بود که از زمان فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ به این طرف مجددا به اقتصاد جهانی پیوست.

سیاستمداران اروپایی پس از توافق به همراه مدیران شرکت های بزرگ بلافاصله به سمت تهران روانه شدند. روحانی نیز برای معرفی پتانسیل اقتصادی ایران به سرمایه گذاران مشتاق به پاریس و رم سفر کرد.اما در طی ماه های بعدی، این خوشحالی و ذوق زدگی جای خود را به ناامیدی در هر دو سوی ماجرا داد.

بزرگترین مانع برای شرکت های اروپایی مشتاق ورود به بازار ایران، عدم تمایل بانک های بزرگ به تامین مالی قراردادهای مرتبط با ایران بود، زیرا آنها نگران تحریم های پابرجای دولت آمریکا بودند.

دولت آمریکا گام هایی را برای اطمینان بخشی به بانک ها برداشته است. ماه گذشته خزانه داری آمریکا دستورالعمل جدیدی را برای کاهش نگرانی ها در مورد محدودیت های تجارت دلاری با ایران منتشر کرد.

اما جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این هفته در لندن اذعان کرد بانک ها همچنان از همکاری با ایران واهمه دارند. مقامات آلمانی اخیرا نگرانی هایی را در مورد این موانع مطرح ساخته اند.

احتمالاصرف نظر از اینکه چه کسی هفته آینده به کاخ سفید راه بیابد، این رویکرد محتاطانه همچنان تداوم خواهد داشت.

علاوه بر موضوع تحریم های دولت آمریکا، وضعیت نامناسب بانک های ایرانی پس از یک دهه عدم حضور در سیستم مالی بین المللی، نقش پررنگ دولت ایران در اقتصاد و نبود شفافیت در مورد سیستم حقوقی ایران از مواردی است که سرمایه گذاران خارجی را نگران می سازد.

با این وجود، پیروزی کلینتون سیگنال اطمینان بخش دیگر به اروپا خواهد بود.

جیک سولیوان، مشاور نزدیک کلینتون یکی از مهره های اصلی در جریان مذاکرات پنهانی با ایران در عمان بود که مسیر را برای توافق هسته ای هموار ساخت. هیلاری کلینتون نیز در جریان رقابت های انتخاباتی بارها از توافق هسته ای دفاع کرده است. 

 

tgju.org

دسته بندی: 
منبع خبر: 
بورس پرس
تصویر خبر: 
نمایش در صفحه اصلی: 
نمایش در صفحه اصلی


شماره ثبت: ۳۴۱۸۶
شماره مجوز بانک مرکزی: ۳۴۱۸۶
شماره مجوز کانون صرافان:۳۴۱۸۶


 
 

خط ویژه: ۷۴۳۳۵

 

تلفن تماس: ۰۲۱۲۲۸۸۸۸۸۷ (۱۰ خط) و ۰۲۱۲۶۴۱۲۱۲۵

 

تلفن همراه: ۰۹۱۲۸۹۹۷۴۰۰ ( مسئول حوالجات )

 

پست الکترونیکی: info@tajmirexchange.com

عضویت در کانال تلگرام با کد QR