دلار از ۱۰ درصد کل تجارت خارجی ترکیه حذف می‌شود

وزیر اقتصاد ترکیه گفت: قصد دارند حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل تجارت خارجی حدودا ۴۳۰ میلیارد دلاری را با ارزهای ملی انجام دهند.

 

به گزارش  صرافی تاجمیر به نقل از دیلی صباح، نیهات زیکچی در راستای اجرایی کردن خواستار رجب طیب اردوغان  رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر انجام معاملات تجاری با ایران، روسیه و چین، اعلام کرد: فرآیندهای نفتی در زمینه تجارت با ایران و روسیه در حال اجراست و در زمینه تجارت با این کشورها از ارزهای ملی استفاده شود، ترکیه قصد دارد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل تجارت خارجی حدودا ۴۳۰ میلیارد دلاری را با ارزهای ملی انجام دهد.

وی در خصوص آخرین وضعیت روابط اقتصادی ترکیه با ایران گفت: قرار بود هفته گذشته با انتشار بیانیه ای تعداد کالاهای مشمول موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو کشور از ۲۵۶ قلم به ۴۰۰ قلم افزایش یابد، اما به دلیل لغو سفر معاون اول رئیس جمهوری ایران به ترکیه این توافق امضا نشد. اما ما از طریق وزیر ایرانی مربوطه در حال توافق هستیم. ما فکر می کنیم این موضوع در یک نشست نهایی که در اینده بسیار نزدیک برگزار می شود نهایی خواهد شد. این توافق به محض نهایی شدن، به اجرا گذاشته خواهد شد.

زیکچی افزود: در زمینه تجارت با ایران و روسیه به ارزهای ملی، همه چیز از نظر فنی به صورت مثبت پیش می رود. ما می خواهیم محدوده این موضوع را گسترش دهیم و قصد داریم بتوانیم حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل تجارت خارجی ۴۳۰ میلیارد دلاری را با استفاده از ارزهای ملی انجام دهیم. این برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

برات آلبایراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه نیز در ماه دسامبر در پارلمان ترکیه در خصوص استفاده از ارزهای ملی برای تجارت خارجی گفته بود: ترکیه وارد دوره ای جدید از سیاست انرژی شده که بر اساس آن آنکارا در معاملات آینده به ویژه با کشورهایی که سهم عمده ای در معاملات انرژی ترکیه دارند، از لیر استفاده خواهد کرد.

tgju.org

دسته بندی: 
منبع خبر: 
بورس وپرس
تصویر خبر: 
نمایش در صفحه اصلی: 
نمایش در صفحه اصلی


شماره ثبت: ۳۴۱۸۶
شماره مجوز بانک مرکزی: ۳۴۱۸۶
شماره مجوز کانون صرافان:۳۴۱۸۶


 
 

خط ویژه: ۷۴۳۳۵

 

تلفن تماس: ۰۲۱۲۲۸۸۸۸۸۷ (۱۰ خط) و ۰۲۱۲۶۴۱۲۱۲۵

 

تلفن همراه: ۰۹۱۲۸۹۹۷۴۰۰ ( مسئول حوالجات )

 

پست الکترونیکی: info@tajmirexchange.com

عضویت در کانال تلگرام با کد QR